Konsole

Zapraszamy do rejestracji


  • Index
  •  » Playstation 2
  •  » Fakty i odpowiedzi na często zadawane pytania o PS2, czyli FAQ

#1 2011-04-21 23:43:58

Garsa Come Back

Moderator

Zarejestrowany: 2010-08-24
Posty: 267
Punktów :   

Fakty i odpowiedzi na często zadawane pytania o PS2, czyli FAQ

MODELE:

"Jakie ma znaczenie wersja konsoli?"
Jeśli nie interesuje Ciebie scena lub/i zamierzasz grać tylko i wyłącznie na oryginalnych nośnikach to naprawdę żadne.

"Jak mogę sprawdzić wersję mojej konsoli?" 
Po numerze katalogowym nie wystarczy (SCPH). Często w obrębie jednej "wersji PS2" można spotkać kilka modeli płyty głównej. Polecam ten link.

"Co to jest PSTwo?"
Jest to potoczna nazwa PS2Slim - powstała analogicznie do PSXa i jego późniejszego, zminiaturyzowanego modelu PSOne.
http://konsole.cdrinfo.pl/artykuly/gfx/PS2generalfaq/m/Slim_1.jpg
http://konsole.cdrinfo.pl/artykuly/gfx/PS2generalfaq/m/Slim_2.jpg


"Czym się różni duża PS2 od wersji Slim?"
Podstawową różnicą jest wbudowany Network Adaptor, którego już nie trzeba osobno dokupywać. Niestety sprawia to, że Slimy zostały pozbawione możliwości podłączenia dysku twardego na IDE. Jedynym wyjściem jest dolutowanie taśmy IDE do płyty głównej konsoli (dotyczy to tylko wersji V12 i V13) lub podłączenie HDD pod złącze USB.

Drugą różnicą są oczywiście wymiary, a co za tym idzie również i waga konsoli. Modele Slim nieco bardziej się grzeją i posiadają zewnętrzny zasilacz.

Wbudowany port podczerwieni (IR) posiadają wyłącznie modele od V10 włącznie. Wcześniej trzeba było podłączać zewnętrzny port do slotu przeznaczonego na Dual Shocka.

"Czym się różnią nowe Slimy od starych?"
Nowe wersje PS2 Slim, czyli konkretnie modele SCPH-9xxxx różnią się nieco wyglądem (moim zdaniem są ładniejsze), wagą (jeszcze lżejsze) i wzorem starszych, grubych modeli, posiadają wewnętrzny zasilacz. Modele z DateCode "D" i nowsze posiadają wyłączony OSD Update, przez co nie działa np. FMCB.


"Jakie oznaczenia posiadają tzw. Fat, a jakie Slimy?"
Wszystkie "grube" modele to PS2 z oznaczeniami od SCPH-1xxxx do SCPH-5xxxx. Wszystkie powyżej (czyli począwszy od SCPH-7xxxx) to modele Slim.

"Co to są za PS2 w zielonych pudełkach z napisem Graded?"
Konsole złożone z części innych PS2, oddanych do serwisu. Wygląd pudełka, zależnie od kraju, w którym jest sprzedawany może się nieco różnić. Prawidłowa identyfikacja modelu, możliwa jedynie po odczytaniu oznaczeń z płyty głównej (różne oznaczenia na pudełku, obudowie konsoli i różne mobo).
http://konsole.cdrinfo.pl/artykuly/gfx/PS2generalfaq/m/ps2_graded_2.jpg

"Jakie są limitowane serie?"
Oprócz raczej niedostępnych dla przeciętnego gracza debug kitów (PS2 Test) i HDK (PS2 Tool), można w sklepach lub aukcjach internetowych, trafić na limitowane, kolorystyczne lub "growe" modele. Nie jestem pewien czy lista jest kompletna, na pewno jednak obejmuje zdecydowaną większość wyprodukowanych modeli.

PS2 Fat:

Midnight Blue BB Pack
Mobile Suit Gundam Z 100 Expression Gold Pack
Ocean Blue
Ocean Zen Black
Pastel Aqua Blue
Pastel Sakura Pink
Pastel Silver
Pear White
Satin Silver
Winter Racing Pack

PS2 Slim:

Ceramic White
Charcoal Black
Final Fantasy XII Edition
Pink
Satin Silver


"Który model jest najlepszy?"
Trudno powiedzieć, ponieważ jest to w dużej mierze zależne od preferencji użytkownika. Jeśli cenisz sobie niewielki rozmiar i nie masz zamiaru używać dysku twardego to śmiało bierz dowolnego Slima. Jeśli priorytetem ma być granie z HDD to należy tylko i wyłącznie zainteresować się "grubą" PS2.

Jeśli masz zamiar korzystać ze Swap Magica, nie polecam "grubych" (udręka z wyciąganiem tacki, możliwość jej uszkodzenia) jak i pierwszych serii Slim (nie najlepszej jakości cewki lasera).

Osobiście preferuję "duże" modele - ładniejszy wygląd (oczywiście to kwestia gustu), brak gimnastyki jeśli zechcę podłączyć HDD, zasilacz wewnątrz konsoli itd. Moja V6 (SCPH-39004R) dzielnie służy mi do dziś, a słowa te piszę w środku piekielnie gorącego czerwca Anno Domini 2007, czyli przeszło 5 lat od opuszczenia przez nią fabryki.

"Czy to prawda, że duże PS2 nie odczytują płyt dwuwarstwowych?"
Wierutna bzdura! Każda PS2 odczytuje każdy rodzaj nośnika (choć starsze modele mogą mieć problemy z DVD+R). Do DVD9 powrócę w dalszej części FAQ.

LASER:


"Który model ma najlepszy laser?"
Każdy napęd, każdej PS2 jest kiepskiej jakości, dlatego też należy starannie dobierać nośnik (polecam przeprowadzać od czasu do czasu testy, sprawdzając ilości błędów PI/PO itd.). Szczególnie narażone są lasery w modelach od V10 wzwyż, do których oprócz modchipa powinno stosować się różnego rodzaju fixy zabezpieczające LA/BA.

"Jak rozpoznać używany napęd?"
Słaby laser nie radzi sobie za dobrze z grami - zawieszanie konsoli, przycinanie się wstawek FMV itp. Najczęstszym i najbardziej sugestywnym objawem są po prostu problemy z zabootowaniem nośnika (np. grę udaje się zabootować za którymś z kolei razem). Słaby laser nie potrafi wczytać płyt DVD9 (DL) - nawet oryginalnych!. Z czasem też odczytuje wyłącznie płyty CD.

"Czy nieoryginalne gry psują laser?"
Oczywiście, każda kopia na CDVD-/+R/RW w pewnym stopniu skraca żywotność lasera i jest to nieuniknione. Z nośników CD polecam nośniki Verbatim Pastel od Tayio Yuden i Crystal Azo od Mitsubishi Chemical Company, zaś z DVD Verbatim Advanced Azo, również od Mitsubishi Chemical Company.

"W jaki sposób wyczyścić laser?"
Polecam nasz artykuł.

"Długo wczytują mi się gry, nawet oryginalne"
Jeśli płyta nie jest uszkodzona (np. głębokie rysy), a gry długo się bootują, zacinają, zawieszają etc. należy wyczyścić soczewkę plus dodatkowo nasmarować prowadnice. Jeśli i to zawiedzie można spróbować różnych ustawień wysokości (zębatka - obecna tylko w modelach do V10) lub nawet kalibrację jego mocy (dwa potencjometry przy napędzie, odpowiednio dla CD i DVD).

Jeśli problem dotyczy tylko DVD-/+R, zalecam zapoznać się z kolejną stroną niniejszego FAQ, ponieważ wina niekoniecznie musi być Twojej konsoli, a np. jakości płyty, jej wypalenia czy nawet nagrywarki.

"Chcę wymienić napęd - jaki kupić?"
Nadaje się każdy napęd do każdej PS2 - oczywiście ze Slima do Slima i z grubej do grubej. Po zmianie napędu na inny, który nie był fabrycznie montowany, należy użyć programu Lens Changer (na niektórych modelach po zmianie typu lasera potrafi nawet całkowicie przestać czytać CD lub DVD, a ww. program pozwala to wszystko poprawić). Polecam nasz tutorial, przeprowadzający krok po kroku przez cały proces.


KOPIE GIER:

"Czy mogę grać na kopiach na konsoli nieprzerobionej?"
Kopie można uruchamiać za pomocą programu Swap Magic, jednak zdecydowanie odradzam to rozwiązanie z kilku powodów:

Część gier potrzebuje tzw. swapfixów, którymi trzeba patchować obrazy przed wypaleniem.
Gry, których TOC przekracza TOC Swap Magica trzeba podmieniać z oryginalną grą (tzw. odświeżanie TOC), a dopiero potem na kopię.
Brak możliwości uruchomienia kopii na DVD9 (np. Star Ocean 3, serie God of War, Xenosaga, Kessen itp).
Wyciąganie tacki napędu, które z czasem uszkadza jej mechanizm lub w nowszych modelach, czyli Slim, potrzeba montowania blokad czujników otwierania klapki (niektóre uniemożliwiają grę przy zamkniętej "pokrywie").

Druga metoda, która wydaje mi się tańsza i znacznie lepsza to korzystanie z Exploita, przygotowanego przez Marcusa R. Browna. Co prawda nadal trzeba się gimnastykować ze swapowaniem płyt, ale za to znikają wszystkie problemy związane z patchami itp.

Trzecia metoda to uruchamianie oryginalnego HDL/HDA i wgrywanie gier na dysk z poziomu PC (kopii nie zgrasz przez napęd PS2). Po więcej szczegółów odsyłam na stronę naszego FAQ poświęconą HDD.

Czwarta metoda jest dość osobliwa. Kolejny exploit, tym razem starego jak sama PS2, DVD-Playera. Rozwiązania są dwa albo komercyjny Memor32 (przeflashowany nieoficjalnym fw) lub Memory Plus albo scenowy Free McBoot. Niestety każdą grę trzeba dodatkowo patchować programem dodającym dwa pliki i wpis do tablicy UDF, który ma za zadanie oszukać napęd konsoli, że ma do czynienia z płytą DVD-Video. Metoda nieinwazyjna i niewpływająca na strukturę LBA plików gry. Szczegóły w tutorialu.

"W jaki sposób mogę skopiować swoją oryginalną grę?"

Polecam nasze tutoriale, zarówno dla CD jak i DVD.

"Skopiowałem Gran Turismo 4 i nie działa"
Gra sprawdza czy druga warstwa jest na PTP, jeśli jest to OTP, konsola się zawiesi. Polecam nasz tutorial.

"Wypaliłem płytę i konsola jej nie czyta"
Polecam nasz FAQ, w którym wyjaśnione są chyba wszystkie aspekty tego zagadnienia.
http://konsole.cdrinfo.pl/artykuly/gfx/PS2generalfaq/rsod_mini.jpg

Ostatnio edytowany przez Garsa Come Back (2011-04-21 23:44:49)


Pomóż mi zarobic kasę na nową konsolę_____SKOPIuj LINK I WKLEJ DO PRZEGLĄDARKI____: LINK: http://543b5c1b.linkbucks.com

Offline

 
  • Index
  •  » Playstation 2
  •  » Fakty i odpowiedzi na często zadawane pytania o PS2, czyli FAQ

Stopka forum

RSS
Powered by PunBB
© Copyright 2002–2008 PunBB
Polityka cookies - Wersja Lo-Fi


Darmowe Forum | Ciekawe Fora | Darmowe Fora
www.pokemonsteam.pun.pl www.gastronomiauwm.pun.pl www.serwery-jailbreak.pun.pl www.wolfquest.pun.pl www.sp3a.pun.pl